V KOUČOVÁNÍ SE TY VĚCI, O KTERÝCH ČTETE V KNIHÁCH A SLYŠÍTE NA SEMINÁŘÍCH, SKUTEČNĚ DĚJÍ.

Co je to koučování, jak probíhá a co můžu řešit?

Představte si, že už dlouho se cítíte nespokojeni. Řešíte nějaký problém – například v práci, ve vztazích, nespokojenost s postavou, se sebevědomím, ve sportu….Už jste vyzkoušeli mnoho – rady z časopisů i známých a tak se nějak točíte v kruhu. Možná jednoho dne uslyšíte, že existuje někdo jako kouč. Co to je? Kdo to je? Kouč…není to hokejový trenér? Pak uslyšíte Karla jak říká: “Byl jsem na koučovacím sezení a moc mi to pomohlo. Cítím, že se to začíná hýbat k lepšímu. Asi tam ještě párkrát zajdu.”

Začnete si říkat – to je nějaká psychoterapie nebo co? A začnete se zajímat? Co vlastně ten kouč dělá? A jak vlastně může pomoct? Dozvíte se, že klade jenom otázky. Klade jenom otázky? To mně bude někdo zpovídat a já mu za to ještě budu platit?

Tak si říkáte, no ale když to pomohlo Karlovi a pomáhá to mému šéfovi, něco na tom bude. A tak se ptáte Karla: “Řekni mi o tom něco víc!?”

A Karel vypráví – jak se vlastně poprvé díky koučovi dozvěděl, co vlastně chce a dokázal to formulovat přesně a jasně tak, že si skoro myslel, že už je to skutečné. Najednou uviděl všechny ty “překážky”, které si sám postavil na cestě k tomu cíli a v průběhu rozhovoru zjistil, že vlastně některé překážky reálně neexistují, nebo jsou daleko menší než se prve zdály, a ty co zůstaly, má chuť překonat a přišel si na to jak. Najednou má akční plán, jak na to, chuť a touhu jít a udělat všechny ty věci, i ty nepříjemné, protože si zkusil v průběhu toho rozhovoru, jaký to bude pocit, až dosáhne toho cíle…a má už další cíle, které chce řešit v průběhu dalších koučovacích sezení. Poprvé v životě má pocit, že se něco hnulo a hýbe daleko rychleji a efektivněji. Navíc, říká, když víš, že se tě za týden někdo zeptá, jak jsi se na té své cestě pohnul, už to samotné tě motivuje. A nakonec se dozvíš, že Karel už prošel mnohými přednáškami, přečetl mnoho knih, absolvoval kurzy a semináře, ale v koučování se ty věci, o kterých čteš v knihách a slyšíš na seminářích, skutečně dějí.

A tak se loučíš s Karlem a říkáš si, hmm je to fakt zajímavé, ale pořád je to hodně peněz. Proč je to tak drahé? Sedáš ke Googlu a dozvídáš se, že kouč musí projít docela nákladným výcvikem, aby mohl být vůbec koučem. Že ty otázky neklade jen tak, ale celá ta metodologie i zkušenosti kouče má svou hodnotu. Že největší zázraky se stávají mezi koučovacími sezeními. Že hodinu a půl intenzivně pracuješ na sobě a svých cílech tak, jako jsi nikdy nepracoval nikdy – ani na kurzu ani díky knihám, ani díky radám tvých kamarádů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *