CVIČENÍ DÝCHÁNÍ

Co člověk potřebuje k životu? A jak dlouho bez této potřeby vydrží?

Potrava – několik týdnů

Tekutiny – 2 dny

Dýchání – pár minut

Tady vidíme,  jak je dýchání pro nás důležité  a pro náš život. Ale možná Vás překvapí, že poměrně hodně lidí neumí správně dýchat. Pravidelné chybné dýchání vede k poruchám a později k onemocnění.

Tento poznatek  není nový, už  i nejstarší čínské a indické nauky o tom podávají zprávu a předepisují přesná dechová cvičení, která jsou i podle nejnovějších poznatků překvapivě účinná.

Správným dýcháním můžeme rozvinout nejcennější vlastnosti mozku a jasnosti myšlení tak, aby člověk ovládl proud životní energie. Správné dýchání očišťuje a uzdravuje organismus jak na duševní tak na tělesné úrovni.

Nyní si udělám jedno – začátečnické – dechové cvičení – ukázku toho, jak se správně dýchá.


Úvod: Vdechujte a vydechujte vždy nosem.

 (Jen při tělesné námaze nestačí vzduch vdechovaný nosem. Pak můžete dýchat ústy. Přechod od dýchání nosem k dýchání ústy provede Váš organismus automaticky. Sám také automaticky přejde k dýchání nosem, jakmile se Váš rytmus dýchání normalizuje. Stálé dýchání ústy vede k vysušování sliznice  jste pak náchylnější k nachlazení a infekcím.)


CVIČENÍ

Základní dýchání

  1. Můžete si zavřít oči. Dýchejte nosem. Pomalu a pravidelně se nadechujte, pár sekund nedýchejte, pak stejně pomalu a pravidelně vydechněte a po výdechu rovněž na několik sekund počkejte na před dalším nádechem. Přitom nikdy nezadržujete dech, ale při nádechu se prostě bez námahy nadechujte dále, i když už jsou plíce plné. Při výdechu zase vydechujte, ačkoliv jsou plíce prázdné (nebo se Vám prázdně zdají).
  2. Dýchejte tak, aby se Vám pohybovalo jen břicho, a to při nádechu i při výdechu. „Pijte vzduch“ a vnímejte, jak se Vám plní Vaše břicho.  „Hluboké dýchání“ hrudníkem není pouze bezcenné, ale může být vyloženě škodlivé. Při dýchání nesmíte cítit žádné úsilí, jeho průběh má být lehký a plynulý. Ani při nádechu ani při výdechu nesmíte vyvíjet tlak.
  3. Představte si, že s každým nádechem vdechujete zdraví, štěstí, lásku, harmonii a vše, co způsobuje nemoc, nepříjemné pocity vydechujete. Vnímejte zřetelně, jak se Vaše tělo při každém nádechu naplňuje více zdravím, láskou, klidem a pozitivní energií a očišťuje se od choroboplodných látek a negativních pocitů a negativní energie, až bude celé Vaše tělo naplněno zdravím, láskou, harmonií a klidem. Představujte se se sami sebe, jak jste zdraví, plní pozitivní energie, jak jste naplněni klidem, štěstím, láskou a harmonií. Jak se usmíváte, jak jste klidní, vyrovnaní a v harmonii sami se sebou.  Udržujte tento obraz sama sebe před svým duševním zrakem tak dlouho, dokud skutečně nepocítíte, že se cítíte zdraví, silní, uvolnění…..Dýchejte při tom správně. Vnímejte zcela zřetelně, jak se Vaše zdraví a duševní klid s každým nádechem upevňuje. Nadechujte se vždy klidně a pravidelně. Nádech a výdech mají trvat vždy stejně dlouho.  Dýchejte lehce a uvolněně. Při nádechu pohybujte hlavou lehce zpět. Nadechujte se především vědomě. Naplňujte oživující silou dechu celé své tělo. Při každém nádechu vnímejte přibývající zdraví, sílu a svěžest.

Zadržení dechu se nikdy nesmí dít tlakem nebo stlačováním. Jakmile jste se nadechli a vaše plíce jsou naplněny, dýchejte bez úsilí dále. Dech „zadržujte“ vždy na polovinu doby, kterou potřebujete k nádechu nebo k výdechu. Pokud se například nadechujete po dobu 8 tepů srdce a po stejnou dobu vydechujete, pak dech „zadržujte“ po dobu čtyř tepů srdce. Pokud se při dechu nenamáháte – tak to má být správně, nemá být nádech ani výdech slyšet.

Nádech a výdech na tep

Časem tento tep ucítíte sami, při správném dýchání v celém těle, především v břiše.

Nahmatejte tep. Nejprve vydechněte. Pak se po šest tepů nadechujte. Pak po tři tepy zadržte dech tak, že se bez úsilí pokusíte dále nadechovat, pak po 6 tepů pravidelně vydechujte a opět po 3 tepy udělejte přestávku, než se znovu nadechnete. Postupně se můžete naučit rytmus: 8-4-8-4. Můžete také rozšířit tento rytmus na 10-5-10-5, pokud jste například trénovaní sportovci. Najděte si svůj vlastní rytmus a cvičte se v něm několikrát denně asi po 10 minut, pokud možno u otevřeného okna. Už za pár minut bude Vaše hlava příjemně chladná a budete mít báječně svěží pocit. Doporučuji například před nějakým namáhavým nebo stresujícím výkonu, nebo právě po stresové situaci pro uklidnění a uvolnění. Kromě toho – pokud budete toto cvičení provádět pravidelně budete téměř imunní nemocem z nachlazení.

Vydechování na písmeno

Rozlišujeme znělé a neznělé (bzučivé vydechování). Neznělé vydechování má uklidňující účinek, zatímco znělé vydechování má účinek aktivující. Výdechem na určité písmeno může být tento účinek ještě obměňován, protože každé písmeno má jinou oblast působení:

Např.:

A – uvolňuje a uklidňuje tělo. Zároveň je blahodárnou vibrační masáží aktivována celá oblast břicha

E – masíruje krk a štítnou žlázu. Pomáhá při chrapotu a chrání před všemi chorobami z nachlazení

H – odstraňuje rozčilení a pomáhá přímým ovlivněním plic při chybném dýchání

I – posiluje prokrvení hlavy a usnadňuje koncentraci

O – čistí a posiluje plíce a zvyšuje příjem kyslíku. Doporučuje se při všech onemocnění plic

U – působí bezprostředně na žaludek a zvyšuje krevní tlak

Účinek vydechování na určité písmeno může být v jednotlivých případech velmi silný. Začínat se proto s tímto cvičením musí velmi opatrně a měla by se stupňovat trvání a intenzita jednotlivých cvičení jen velmi pomalu.


Pokud se naučíte správně rytmické plnohodnotné dýchání, můžeme se naučit zaměřovat jeho blahodárné účinky na jednotlivé oblasti těla nebo orgány:

Účinky:        

  • odstranění bolesti a pomoc při uzdravení
  • omlazení vzhledu
  • podpora vrcholných výkonů
  • proti rýmě
  • proti pocitům závrati
  • proti strachu, úzkosti a depresi (např. z kočky, z létání, před porodem, ze stáří, z vody, deprese po operaci, strach po autonehodě, strach ze zkoušky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *